Fagus sylvatica Európai bükk

Az Európában honos bükk, kecsesen szétterülő ágú, fenséges fa. Sűrű levélzete a tavaszi friss világoszöldből a nyári sötétebb zöldön át ősszel rozsdabarnára és aranyra színeződik. Széles körben termesztik faanyagnak, dísznövényként és szegélynövényként. A bükkök lassan növekednek; egy magas bonsai kifejlődése rendkívül hosszú ideig tart, de az eredmény kárpótol a várakozásért. Gyakran ültetik csoportosan, mert így már a néhány éves fák is idősnek tűnnek. Az európai bükk sötét-bíbor levelű és lecsüngő fajtáit legjobb egyedi növényként nevelni.

Bonsai tanácsok

Az európai bükkhöz legjobban illő stílusok a chokkan, moyogi, shakan, sokan, kadushi és a yose-ue. A viszonylag nagy levelek miatt a közepes, nagy vagy az extra nagy méretet válasszuk.

NEVELÉSI ÚTMUTATÓ

Napos helyre tegyük, de védjük az erős nyári napsütéstől. A fiatal levélzetet óvjuk a széltől, A növekedési időszakban naponta öntözzük. Erős napsugárzáskor vigyázzunk, hogy a levelekre ne kerüljön víz, különben megperzselődnek. Télen csak ritkán öntözzük. A levelek megjelenése után egy hónappal kezdjük el a kéthetenkénti tápoldatozást és a nyár végéig folytassuk. Tízéves korig kétévenként ültessük át tavaszszal, később, csak ha a gyökerek kitöltik a cserepet. Normál talajkeveréket használjunk. Tavasszal az új hajtások csúcsát csípjük vissza két levélig. A vegetációs időszakban eltávolít-hatjuk a nagyobb leveleket, de ne vigyük túlzásba a műveletet, A friss magvakat ősszel, a rétegezetteket tavasszal vessük el.