Betula nana Törpe nyír

Ősszel a törpe nyír levelei telt aranyszínűre változnak. Télen a vesszői igen dekoratívak, rézszínű, fényes törzse pedig egész évben szépen mutat, csakúgy, mint a közönséges nyír (B. pendula) fehér törzse (lásd a következő dalon). Mindezek a tulajdonságok rendkívül alkalmassá teszik a törpe nyírt bonsai nevelésre, bár a kertben, metszés nélkül könnyen össze-visszanövő fává alakul. Az északi területeken honos, így jól viseli a szélsőségesen hideg körülményeket, egészén az északi sarkkörig. A jégmentes magas hegységekben is előfordul, ahol csak három hónapig tart a hó.

NEVELÉSI ÚTMUTATÓ

Napos vagy félárnyékos helyre tegyük. Védjük a fagyoktól, hegy a vesszők vissza ne fagyjanak. A vegetációs időszakban naponta öntözzük. Télen csökkentsük az Öntözést, de tartsuk nedvesen a talajt. A levelek megjelenése után egy hónapig ne tápoldatozzuk, utána azonban, a vegetációs időszakban kéthetente. Kétévenként ültessük át, tavasszal, rügypattanás előtt. Normál talaj keveréket használjunk. Az új hajtásokat nyáron folyamatosan vágjuk vissza egy-két levélig, ezzel érhetünk el sürű levélzetet. A zölddugványokat tavasszal és nyáron szedjük, ezek rendkívül könnyen gyökeresednek.

Bonsai tanácsok

A törpe nyírhez a következő stílusok illenek a legjobban: moyogi, shakan, hokidachi, sekijoju, ishitsuki, sokan, kadushi, ikadabuki, netsura-nari. Tájképszerű bonsai (saikei) kialakítására is kiválóan alkalmas. Remekül mutat kis és extra kis méretben.